S-a încheiat campionatul Ligii a treia de fotbal : echipele brașovene s-au...

S-a încheiat campionatul Ligii a treia de fotbal : echipele brașovene s-au clasat la mijlocul ierarhiei

0 216

Final în campionatul de fotbal al Ligii a treia. În seria I, din care au făcut parte și echipele din județul Brașov, AFC Hărman a evoluat pe terenul unei echipe cu pretenții, care a ratat promovarea în liga secundă, SC Oţelul Galaţi. Oțelul a deschis scorul, prin Cârjan, iar veteranul Mugurel Buga a marcat și a adus un punct pentru echipa antrenată de Ioan Naghi, care termină pe locul 6, cu 44 de puncte.
La rândul ei, Olimpic Cetate Râşnov, a remizat pe terenul Sănătății Dărăbani. Primul marcator a fost Grumezescu, pentru gazde, care a deschis scorul în minutul 8, Dobre egalând pentru formaţia lui Daniel Bona, la cinci minute după pauză. Olimpic Cetate Râşnov încheie al doilea sezon de Liga a 3-a pe locul 8, cu 44 de puncte. Clasarea celor două echipe din județul Brașov în zona mediană a clasamentului este bună, dar nu poate satisface pretențiile microbiștilor brașoveni, care așteptau mai mult…
Etapa 30
CSM Paşcani – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-8, Metalosport Galaţi – KSE Târgu Secuiesc 0-3, Avântul Valea Mărului – CSM Roman 0-3, Sănătatea Darabani – Olimpic Cetate Râşnov 1-1, Bucovina Rădăuţi – Sporting Lieşti 1-1, AFC Odorheiu Secuiesc – Aerostar Bacău 1-1, Suporter Club Oţelul Galaţi – AFC Hărman 1-1
Clasament Seria I : 1. Aerostar Bacău 68, 2. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 66, 3. Suporter Club Oţelul Galaţi 60, 4. CSM Roman 46, 5. Bucovina Rădăuţi 45, 6. AFC Hărman 44, 7. Sporting Lieşti 44, 8. Olimpic Cetate Râşnov 44, 9. KSE Târgu Secuiesc 42, 10. CSM Focşani 41, 11. AFC Odorheiu Secuiesc 33, 12. Sănătatea Darabani 30, 13. CSM Paşcani 20, 14. Avântul Valea Mărului 7, 15. Metalosport Galaţi -12. Aerostar Bacău a promovat în liga secundă.