Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României la fotbal

0 85

Surpriză mare în fotbalul nostru…Echipa de ligă secundă, Corvinul Hunedoara, a scris istorie în fotbalul românesc după ce a câștigat Cupa României, trecând de Oțelul Galați la loviturile de departajare Scorul a fost egal, după cele 90 de minute (1-1) şi după prelungiri (2-2), miercuri seara, pe Stadionul Municipal din Sibiu. Oţelul Galați a deschis scorul prin atacantul sârb Anes Rusevic, dintr-o lovitură liberă de la circa 24 de metri. Formaţia de ligă secundă a egalat la o eroare în bloc a defensivei gălăţene, prin Marius Coman, iar la pauză scorul a fost de 1-1. În minutul 58, Rusevic a înscris din lovitură de la 11 metri, după un fault asupra lui Bodișteanu. Nu a trecut mult timp și Antonio Manolache aduce egalarea pentru Corvinul cu un șut din 16 metri. De la 11 metri au marcat, pentru Corvinul, Manolache, Bradu și Herghelegiu, iar pentru Oțelul au transformat Cisotti și Silva. În drumul spre finală, Corvinul a eliminat pe FC Voluntari în semifinale (3-1) și CFR Cluj în sferturi (4-0), iar Oțelul pe Universitatea Cluj în semifinale (2-1) și pe Universitatea Craiova în sferturi (1-0).

La prima sa finală, Corvinul, formaţie de ligă secundă, a câştigat trofeul şi are şansa de a evolua în cupele europene, dacă va primi licenţă din partea UEFA. Este de asemenea pentru prima oară din 1975 când o echipă din liga secundă câştigă Cupa României.