,,Lupii”au mâncat jăratic!

0 310

Explozie de entuziasm în tribunele Patinoarului Olimpic Brașov, la finalul partidei Corona Brașov Wolves – SC Miercurea Ciuc, din Erste Liga și Campionatul Național! „Lupii” s-au răzbunat după evoluțiile mediocre din meciurile anterioare și au realizat un joc de excepție, cu o viteză debordantă, de parcă ar fi mâncat jăratic. După o primă repriză în general echilibrată și fără goluri, a urmat o a doua repriză perfectă a „lupilor”, care au pus o presiune constantă pe adversar, au jucat cu multă determinare și ambiție și au înscris de două ori, prin Csiki Zoltan (min. 29) și Levente Zsok (min. 34). În repriza a treia, oaspeții au încercat să revină în joc, dar s-au lovit de opoziția echipei brașovene, care a mai înscris un gol prin Roberto Gliga (min. 48). După 0-3, SC Miercurea Ciuc a reușit să profite de o oarecare reducere a turației motoarelor de către ,,lupi”, astfel încât au marcat două goluri, în min. 50 și cu numai 12 secunde înainte de expirarea timpului regulamentar. Fluierul final a adus mare bucurie în galeria brașoveană, Corona Brașov adjudecându-și prima din cele două partide ale weekendului, în compania eternei rivale. A doua se va disputa duminică, la Miercurea Ciuc (ora 19,00)
Eram sub o mare presiune, asta se ştie deja şi deci eram obligaţi să câştigăm acest meci. Cred că echipa din Miercurea Ciuc a jucat un hochei de calitate şi că ambele echipe au avut atitudinea care trebuia să fie prezentă pe gheaţă. A fost un show de excepţie pentru fani, tribuna a fost plină şi mă bucur că nu au plecat dezamăgiţi. E doar un meci, este bine să fim bucuroşi, aşa cum şi suntem, de fapt, însă, duminică este un nou meci şi trebuie să fim pregătiţi”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov