,,Lupii”, pe locul III la finalul sezonului regulat în Erste Liga

0 211

Meci cu multe goluri pe Patinoarul Olimpic Brașov, între Corona și Vienna Capitals II, contând pentru sezonul regulat al Erste Liga la hochei! Echipa Brașovului a avut un start foarte bun de meci și a înscris în prima repriză 4 goluri, prin Molnar Zsombor (min. 2’51’’), Gergo Biro (min. 9’31’’), Trancă Daniel (min. 19’07’’) și Peter Balasz (min. 19’55’’). Dominarea ,,lupilor” a continuat în repriza a doua, chiar dacă oaspeții au înscris primul lor gol în acest meci, în min. 23’34’’. Echipa Brașovului a marcat două goluri în această parte a meciului, prin Peter Balasz (min. 26’23’’) și Matyas Biro (min. 35’35’’), ducând scorul la 6-1, după două reprize. În repriza a treia, oaspeții, neavând ce pierde, au ieșit mai mult la joc și au redus din diferență, prin două goluri marcate în min. 49’48’’ și 51’12’’. Brașovenii au revenit și au înscris de două ori, prin Lidhammar (min. 55’05’’) și Trancă (min. 57’19’’). Ultimul gol al meciului a aparținut echipei vieneze și a fost marcat în min. 57’44’’, dar scorul final a fost 8-4 pentru Corona Brașov, care se clasează pe locul 3 în sezonul regulat al Erste Liga, înaintea ultimelor două meciuri rămase de disputat, astfel: duminică, 20 ianuarie cu Hokiklub Budapesta (ora 17.00) și luni, 21 ianuarie (ora 18.30), cu SC Miercurea Ciuc. De remarcat ca ultimul meci va fi foarte important, din moment ce conteaza și pentru Campionatul Național.
De aceea, după cum a precizat antrenorul Coronei, Greg Lindqvist, va menaja mai mulți jucători în meciul de duminică, pentru că acesta nu mai are importanță în clasamentul Erste Liga, pentru ca echipa să fie în plenitudinea forțelor la partida de luni, contra ciucanilor.