Baschet : Olimpia Brașov a câștigat, după o răsturnare de scor cum...

Baschet : Olimpia Brașov a câștigat, după o răsturnare de scor cum rar se vede

0 291

Meci de povestit peste ani și ani, disputat miercuri, 24 ianuarie, în sala sporturilor din Brașov : Olimpia Brașov – CSBT Alexandria, în Liga Națională de baschet feminin…Partida a început în nota de dominare a oaspetelor, jucătoarele Brașovului fiind foarte fragile în apărare și ineficiente în atac, unde aruncările nu au nimerit ținta, din nicio pozție, de la nicio distanță…Așa s-a ajuns ca la pauza mare, Alexandria să aibă 18 puncte în față, iar după cum a curs jocul în primele două sferturi, să fie clar favorită pentru adjudecarea celor două puncte. Dar cum în sport se întâmplă uneori și minuni, una dintre ele s-a petrecut în repriza a doua a respectivului meci. După pauza mare, echipa pregătită de antrenorul Dan Calancea a început, încet dar sigur să-și revină și să recupereze terenul pierdut, astfel că înainte de ultimul sfert, echipa recuperase jumătate din pasivul de la pauza mare…Ultimul sfert a fost istoric…Olimpia a fost irezistibilă, de neoprit, în timp ce oaspetele, surprinse, obosite, nu au reacționat și au capotat! La Olimpia s-au remarcat, prin numărul de puncte înscrise, chiar și jucătoarele neobișnuite cu așa ceva…Asta, în condițiile absenței uneia din vedetele echipei, Handford, suspendată după meciul de la Sf. Gheorghe. Scor final 74- 70 (16-21, 9-22, 29-19, 21-8) pentru Olimpia, care a ajuns pe locul III în Liga Națională!
Pentru Olimpia au marcat : Higgins 20 p, Moraru 16, Irimia 15, Pesovic 10, Jez 7, Dumitrache 4, Al Ash Hab 2.
Olimpia va juca un nou meci acasă, duminică, 28 ianuarie, de la ora 18,00, cu Universitatea Cluj.