,,Lupii” au avut mai mult de furcă decât se gândeau : Corona...

,,Lupii” au avut mai mult de furcă decât se gândeau : Corona Brașov – Vienna Capitals II 4-1

0 201

„Lupii” au avut mai mult de furcă decat s-ar fi așteptat, cu Vienna Capitals II, în meciul disputat vineri, pe Patinoarul Olimpic Brașov, în Erste Liga la hochei. Echipa oaspete, deși ocupă o poziție modestă în clasament, a venit cu gânduri mari la Brașov și a avut destule atacuri foarte bune, majoritatea rezolvate de portarul Toke, care a făcut un meci bun. După o primă repriză fără goluri, Corona Brașov a început a doua repriză în forță și a înscris de două ori, în min. 22 și 25, prin același Arpad Mihaly. Vienna a redus din handicap în min. 31, dar tot gazdele au ieșit la rampă apoi, cu un gol care a încheiat repriza a doua, înscris de Tendler, în min. 40. Meciul a fost frumos și în repriza a treia, cu acțiuni derulate la ambele porți dar cu un singur gol, înscris de Corona Brașov, prin Carlson, care a șutat de la distanță, în min. 56. Scor final : 4-1 pentru brașoveni, care vor susține următorul meci în Erste Liga, luni, 1 octombrie, de la ora 18.30, în compania echipei ASC Gheorgheni, tot pe Patinoarul Olimpic Brașov.
Până atunci însă, echipa Brașovului va juca două partide în Campionatul Național, cu Sportul Studențesc, astfel: sâmbătă, 29 septembrie, ora 18,30 și duminică, 30 septembrie, ora 11.00.