Tess Rally 47 Brașov a revenit lui Simone Tempestini; brașoveanul Dan Gârtofan...

Tess Rally 47 Brașov a revenit lui Simone Tempestini; brașoveanul Dan Gârtofan a abandonat!

0 245

Final în prima etapă a Campionatului Național de Raliuri Dunlop 2018. Ediția 47 a Tess Rally Brașov a adunat la start un număr record de 90 de echipaje, două dintre ele, cele ale piloților Simone Tempeștini, Bogdan Marișca, Vali Porcișteanu și brașoveanului Dan Gârtofan, ducând lupta pentru primul loc! Până la urmă, a triumfat Tempastini, care s-a impus în prima zi a competiției, după un pasionant duel sportiv cu Dan Gârtofan și a menținut linia, fără probleme, din moment ce pilotul brașovean a fost nevoit să abandoneze pe prima probă specială a zilei de duminică, respectiv Babarunca. Dan Girtofan a pierdut controlul masinii de concurs, iesind de pe traseu si ramanand blocat in zapada de pe margine. În această situație, pe locul secund s-a clasat campionului en titre Bogdan Marișca, iar locul trei i-a revenit lui Vali Porcișteanu.
După șapte ani de pauză competițională, cunoscutul multiplu campion Titi Aur a revenit in raliuri, luând startul în Tess Rally cu o Skoda Fabia R5. El a încheiat pe a cincea poziție. O altă revenire așteptată a fost cea a lui Raul Badiu, care a câștigat clasa 9 și Cupa Suzuki. Csongor Szabo (Ford Fiesta R2) a fost cel mai rapid pilot al clasei 7, Adi Iliescu (Mitsubishi Lancer EVO) a câștigat clasa 11, iar Remus Cotuț a câștigat clasa 12. Vlad Teodor (BMW E36 320i) a câștigat prima etapă a campionatului Rally 2, iar Gunther Graef (BMW 1602) pe cea a mașinilor istorice.
Următoarea etapă a Campionatului Național de Raliuri va fi Transilvania Rally, programat între 4-5 mai.