Spectacol cu suspans în prima etapă de Cupă Mondială la sărituri cu...

Spectacol cu suspans în prima etapă de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile, de la Râşnov : japoneza Takanashi, depăşită de norvegianca Lundby!

0 458

Pe trambulina K 100 a complexului de pe Valea Cărbunării, s-a desfăşurat sâmbătă prima din cele două etape de Cupă Mondială de sărituri cu schiurile – feminin, programate în acest week-end la Râşnov. Etapa a adunat la start elita mondială a sărituri cu schiurile-feminin, iar lupta sportivă a fost pasionantă, câştigătoarea rundei fiind decisă chiar la ultima săritură! Este vorba despre norvegianca Maren Lundby, care, deşi sub presiune, a reuşit în ultima săritură a concursului de sâmbătă un excelent rezultat, 99 m, care i-a permis să termine pe primul loc etapa, înaintea celebrei ei adversare, japoneza Sara Takanashi. Sportiva niponă avea avantaj înaintea ultimei sărituri, în urma rezultatului ei foarte bun, 98 m şi se părea că va câştiga etapa.
Picture 001 Evoluţia norvegiencei a fost însă magistrală şi a răsturnat calculele. Pe primul loc în această etapă, Lundby a acumulat 250 de puncte, în timp ce Takanashi a încheiat competiţia cu 249,8 puncte. Pe locul trei s-a clasat nipona Yuki Ito, cu 238,5 puncte. De remarcat condiţiile foarte bune de concurs, cu zăpadă excelentă şi cu soare, ceea ce a făcut ca publicul să ia cu asalt Valea Cărbunării.
Sportivele care au reprezentat România, au obţinut următoarele rezultate : Dana Haralambie – locul 24, cu 195,7 puncte, în timp ce Daniela Trâmbiţaş nu a reuşit să se califice pentru runda finală a etapei.
Duminică, de la ora 13,30, se va disputa pe Valea Cărbunării a doua etapă de Cupă Mondială.