Scrimă : CSM Braşov, a câștigat ,,argintul”, la Cupa Federaţiei !

0 420

Sabia braşoveană este pe un drum ascendent. După rezultatele bune obţinute în vară, la campionatul national rezervat copiilor, sabrerii de la CSM Braşov au avut o comportare foarte bună la prima competiţie importantă a sezonului: Cupa Federaţiei, care s-a desfășurat în sala de atletism Grădinari din Iaşi, concurs rezervat cadeţilor şi juniorilor, atât la masculin cât şi la feminin. Campioana naţională en-titre a speranţelor, Diana Creţu, a confirmat şi în întrecerea cadeţilor, la startul căreia s-au aliniat 48 de sportive. Eleva antrenorului Marius Gălăţanu, a avut un parcurs excelent până în ultimul act, unde a întâlnit-o pe  Sabina Martiş (CSA Steaua). Din păcate, după doar câteva tuşe, braşoveanca s-a accidentat (entorsă la glezna piciorului drept) şi Martiş s-a impus cu 15-7. Tot în competiţia fetelor, Ştefania Szabo s-a clasat pe locul 10. Foarte bine s-a comportat şi Ana Maria Botezatu, care a venit pe locul 16, în condiţiile în care sabrera de sub Tâmpa era cu 5 ani sub categoria de vârstă !! ,,A fost o competiţie tare, care ne-a arătat unde suntem în acest moment. O repetiţie bună pentru concursul de peste două săptămâni, din Ungaria – Godollo, un adevărat mini campionat mondial! Performanţa obţinută de Diana este foarte bună, păcat de accidentarea din finală!” a declarat antrenorul sportivilor de la CSM Braşov, Marius Gălăţanu. În concursul băieţilor (45 de participanţi), cea mai bună performanţă a braşovenilor a fost obţinută de Rareş Ailincă- locul 10.