S-a încheiat : Corona Brașov, medalii de argint în Campionatul Național de...

S-a încheiat : Corona Brașov, medalii de argint în Campionatul Național de hochei!

0 235

Pe patinoarul Olimpic Brașov s-a disputat meciul șase al finalei Campionatului Național de hochei, între Corona Brașov și SC Miercurea Ciuc. Partida a fost foarte disputată și spectaculoasă, cu o evoluție palpitantă a scorului. Primii care au deschis scorul au fost jucătorii Brașovului, prin G. Biro (min. 10,47), dar SC Miercurea Ciuc a întors rezultatul, marcând până la prima pauză de două ori, prin Fabus (min. 12,12) și Schastlivy (min. 15,44). În repriza a doua, jocul a fost la fel de animat, fiecare echipă înscriind câte o dată, autorii golurilor fiind Schastlivy, pentru Ciuc (min. 21,12) și McMillan, pentru gazde (min. 26,50). După 2-3 la a doua pauză, jucătorii Brașovului au prins aripi în repriza a treia, au atacat în valuri și au reușit să egaleze, prin Filip (min. 53,56), scor 3-3. S-a intrat în prelungiri, în care Corona Brașov a dominat, a avut de două ori superioritate numerică, dar nu a reușit să marcheze, grație și intervențiilor de excepție ale portarului Onodi. Ciucanii s-au apărat exact și au dat lovitura în min. 13,05 al reprizei de prelungiri, când a înscris jucătorul plecat de la Brașov, Csanad Fodor, astfel încât SC Miercurea Ciuc s-a impus cu 4-3 (1-2, 1-1, 1-0, 1-0) și a intrat în posesia titlului de campioană națională, medaliile de argint revenind hocheiștilor Brașovului. Corona a reușit în acest sezon să ajungă în semifinalele Erste Liga și să ocupe locurile secunde în Campionatul Național și în Cupa României

Trei ciucani au stat cu spatele la drapelul României, în momentul intonării imnului!!

Ca și în celelalte două meciuri ale finalei, disputate la Brașov, în momentele intonării imnului României, unii dintre jucătorii Ciucului au întors spatele drapelului național! Este un fapt grav, care a fost consemnat în raportul observatorului oficial al partidei și ar trebui să producă efecte. Mai notăm și faptul că a fost prezentă la Brașov și o galerie consistentă a echipei ciucane, formată din câteva sute de suporteri, care s-au comportat civilizat, făcând notă discordantă cu jucătorii care au nesocotit unul din simbolurile naționale. Așteptăm măsurile federației de specialitate!