Olimpia Braşov s-a impus clar la Tg. Mureş, 79-65 ; căpitanul Biljiana...

Olimpia Braşov s-a impus clar la Tg. Mureş, 79-65 ; căpitanul Biljiana Pesovic a cerut să joace, deşi era accidentată!

0 265

În cadrul Ligii Naţionale de baschet feminin, Olimpia Braşov a jucat joi la Tg. Mureş, cu Sirius, din localitate. După eşecul neaşteptat de acasă, cu Alba Iulia, echipa braşoveană a dat totul pe teren la Tg. Mureş, chiar dacă multe dintre jucătoare sunt incomplete refăcute, după accidentări. Este cazul căpitanului Pesovic, care a insistat să joace, deşi în meciul trecut suferise o entorsă! În final, victoria a surâs echipei braşovene, cu 79-65 (19-22, 16-11, 18-24, 26-8). Olimpia a jucat magistral în ultimul sfert, când şi-a asigurat practic succesul. Au marcat pentru echipa Braşovului : Handford 29, Durett 17, Higgins 15, Irimia 8, Moraru 4, Al Ash Hab 4, Kazlauskaite 2. De remarcat că tânăra jucătoare braşoveană Teodora Chirilă (17 ani) a debutat într-o partidă din Liga Naţională!
Dan Calancea, antrenor Olimpia Braşov : ,,Sunt uimit de ceea ce au realizat fetele astăzi şi nu-mi găsesc cuvintele. Ceea ce a făcut Pesovic e ieşit din comun. De la începutul meciului a cerut să intre pe teren, iar la pauză a zis că…mă omoară dacă nu intră. Pesovic este un monument de sportiv. Chiar dacă ne confruntăm cu multe accidentări, fetele au arătat determinare, ceea ce a contat la finalul meciului