O înfrângere periculoasă : Corona Brașov – Dunărea Brăila 31-33!

0 294

Rezultat mai puțin așteptat de spectatorii brașoveni, care au venit în număr mare la sala sporturilor, la prima apariție a echipei de handbal Corona, într-un meci oficial, în 2018 : 31-33, în fața Dunării Brăila! Un meci cu cântec, pentru că echipa brașoveană a căzut practic în repriza a doua și nu s-a mai putut ridica, pierzând puncte grele. Corona a jucat mai bine în prima repriză și parte din a doua, când a reușit să revină de la două goluri dezavantaj și, în repriza a doua, să aibă un avantaj similar…Totuși, în ultimul sfert de oră, jucătoarele Brașovului au fost de nerecunoscut și, după 24-22 (min. 44), ultima dată când au avut avantaj, au căzut rău și au pierdut meciul, cu 31-33. Înfrângerea este periculoasă, pentru că etapa viitoare, echipa Brașovului joacă tot acasă, cu SCM Craiova și, dacă va pierde, ar putea aluneca în partea a doua a clasamentului, de unde va reveni foarte greu sus! Pentru Corona au marcat : E. Buceschi și Chiper – câte 8, Tiron 6, Tătar 5, Ciuciulete 2, Neagu 1, Chiricuță 1.
Costică Buceschi a declarat la final : ,,Rezultatul este consecința jocului pe care l-am prestat. N-am jucat aproape nimic, am jucat cu frică, parcă le-ar fi tăiat cineva capul. Avem în continuare o frică mare de a ajunge la poarta adversă, o frică de a greși și încercăm să rezolvăm situațiile doar cu două, trei jucătoare. Nu prea avem timp să ne lamentăm, pentru că etapele se succed rapid și runda viitoare ne așteaptă un meci infernal tot acasă, cu Craiova, echipă care se bate la podium. Sperăm să ne regăsim dar nu știu când se va întâmpla asta…Încă o dată s-a demostrat faptul că trebuie aduse jucătoare de afară, pentru că mentalitatea noastră a rămas, din păcate, aceeași”.