“Lupii”au legat două victorii, cu același scor : 5-1!

0 279

Un joc foarte bun făcut de “lupii” Brașovului, sâmbătă, în al doilea meci al weekendului, în Erste Liga: 5-1, cu Ferencvaros, echipă clasată pe locul 3. Prima repriză a fost destul de echilibrată, oaspeții deschizând scorul încă
din secunda 36, în urma unui contraatac vijelios: 0-1. Peste puțin timp, contraatacul Coronei Brașov a fost și el finalizat cu succes, Willgosh aducând egalarea (1-1, min. 1,37). Ultimele două reprize au aparținut net echipei Brașovului, mereu prima la puc, cu jucătorii construind faze spectacol. În aceste condiții, cele 4 goluri înscrise au adus o victorie mult așteptată. Reușitele au fost semnate de: Gliga (min. 22,01), Macmillan (min. 40,48’’ și 45,11) și Walls (min. 53,37). ‘’Lupii” au realizat același scor ca vineri și au adunat ropote de aplauze de la fanii, care până în acest weekend, păreau a fi destul de dezamăgiți. Următoarele trei meciuri ale Coronei vor fi în Campionatul Național, cu Steaua (vineri 10 noiembrie, ora 18,30) și cu Sportul Studențesc, sâmbătă, 11 noiembrie, ora 18,30 și duminică, 12 noiembrie, ora 11,00, toate, pe gheața Patinoarului Olimpic Brașov.

Am spus, cât de importante erau aceste șase puncte pentru noi. Știam că Ferencvaros este o echipă ce a avut o evoluție bună de la începutul sezonului și presimțeam că nu va fi ușor să câștigăm. Am jucat un meci la fel de bun ca și pâăa acum, cu o strategie simplă, diferența a facut-o însă faptul că am reușit să înscriem mai mult decât adversarii noștri. Vreau sa le mulțumesc fanilor că au fost prezenți în tribune și au continuat să ne susțină”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brașov