,,Lupii” şi-au adjudecat derby-ul cu Ciucul

0 416

Derby-ul Corona Braşov Wolves – HSC Miercurea Ciuc, contând atât pentru Liga Mol cât şi pentru Campionatul Naţional, a adunat multă lume în tribunele Patinoarului Olimpic (1500 de spectatori – recordul de prezenţă, până în acest moment, în acest sezon). Meciul nu a înşelat aşteptările publicului, fiind dinamic şi spectaculos. “Lupii” au început în forţă şi au deschis scorul prin Mihaly Arpad, în min. 8,45. A urmat o fază rar întâlnită, hilară chiar, atunci când pucul a ricoşat dintr-un jucător de la Corona, în propria poarta ! (1-1 min. 8,56). Oaspeţii au reuşit să preia chiar conducerea, în min. 10,09, la o altă fază în care apărarea braşoveană visa…1-2, scor la prima pauză.
În repriza secundă s-a schimbat totul.,,Lupii’ s-au dezlănţuit, au atacat continuu, având o posesie a pucului net superioară. În aceste condiţii, au venit şi golurile în poarta ciucană, iar scorul a fost întors : 3-2, prin reuşitele lui Mcdonald, din min 29,02 şi Klempa, în min. 33,42.Ultima repriză avea să confirme iureşul echipei braşovene, care a mai înscris o dată, prin Klempa, în min 45,37, fixând scorul final : 4-2.

Următorul meci al echipei braşovene va fi luni, 5 decembrie, tot acasă, în compania echipei Dunaújvárosi Acélbikák, de la ora 18,30.

,,Ca de obicei, a fost un adevărat derby, cu un hochei de bună calitate. Patinoarul a fost plin, iar atmosfera a fost electrizantă. Ambele echipe au jucat bine, cu dăruire şi mi-au plăcut combativitatea şi efortul echipei noastre. Trebuie să felicit ambii portari, au facut un meci de excepţie” , a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov