,,Lupii” au fost, cu adevărat…lupi : 5-1, cu Fehervari Titanok

0 296

Weekend-ul hocheistic în Erste Liga a debutat favorabil vineri, pe Patinoarul Olimpic Brașov, unde echipa “lupilor” a realizat o victorie reconfortantă, în compania formației maghiare Fehervari Titanok: 5-1 (1-1, 2-0, 2-0). A fost un meci dominat clar de echipa Brașovului, ai cărei jucători au șutat din toate pozițiile, iar portarul oaspeților s-a opus în multe situații. Corona Brașov a deschis scorul încă din minutul 4, prin Walls, după care oaspeții au egalat, la scurt timp, în min. 7. În reprizele a doua și a treia, “lupii” s-au dezlănțuit și au stabilit un scor detașat, prin reușitele lui Walls (min. 38), Macmillan (min. 39), Sirokovs (min. 49) și Biro Gergo (min. 56). Pentru Corona Brașov Wolves urmează sîmbătă, de la ora 18.30, al doilea meci al weekend-ului, cel cu Ferencvaros.
Cred că a fost un meci bun în această seară, pentru noi. Înainte de toate, am reușit ceea ce ne-am propus și anume să băgăm pucul în poartă și am înscris cinci goluri, dintre care trei în superioritate. Acest meci a fost o lecție a noastră despre cum trebuie să șutăm la poartă și uite că am avut 44 de lovituri, comparativ cu cele 14 ale adversarilor. În această seară, am jucat 60 de minute pentru o frumoasă victorie. Sunt mulțumit de felul în care am jucat și vreau să repetăm aceeași figură și în meciul de sâmbătă”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brașov