,,Lupii” au câştigat, după un meci spectacol : 6-3, cu Fehervar

0 317

Pe gheaţa patinoarului Olimpic Braşov s-a disputat un meci spectaculos de hochei, în Erste Liga, între Corona Braşov Wolves şi Fehervari Titanok. Au fost multe goluri şi faze spectacol, care au încântat asistenţa din tribune. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 8, dar numai dupa ce arbitrii au apelat la proba video (0-1). În repriza a doua, Corona a fost irezistibilă şi a înscris nu mai puţin de 4 goluri, prin Sirokovs (min 24), Logan Macmillan (min 25), Stoflet (min 28) şi Mihaly Arpad (min 37). Repriza a treia a fost mai echilibrată, fiecare echipă reuşind să înscrie de două ori. Echipa braşoveană a înscris prin Biro Gergo (min 52), printr-un şut de la distanţă şi Gliga (min 56) după o combinaţie excelentă cu Braden Walls. Scor final : 6-3 şi „lupii” obţin prima victorie în actualul campionat al Erste Liga. Urmează o deplasare de trei meciuri în Austria şi Ungaria. „Lupii” se vor intâlni din nou cu publicul propriu în 6 octombrie, ora 18.30, cu prilejul meciului cuUjpest.
Sunt mulţumit de acest meci, am jucat cu multă energie şi chiar dacă în prima repriză am fost conduşi, nu am intrat în panică, încercând să ne creăm şi mai multe şanse de a înscrie. Sunt fericit să văd că pucul a intrat în poarta adversă de multe ori, băietii muncind mult, atât la antrenamente, cât şi în această seară. A fost un meci bun pentru noi, care a generat o reacţie a publicului, de care îmi era dor” , a declarat Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov