,,Lupi” cu coada-ntre picioare

0 369

Mare supărare la patinoarul Olimpic Braşov, după ce ,,lupii” au pierdut în această după amiază meciul pentru calificarea în finala Cupei României! Echipa braşoveană, cu excepţia primelor zece minute ale meciului, când a avut şi o bară, a făcut un joc modest, cu patinaj greoi, cu acţiuni neinspirate, pase greşite şi atac steril. În această situaţie, HSC Miercurea Ciuc, simţind slăbiciunile gazdelor, a jucat foarte motivat şi a fost peste adversari, atât în apărare, cât şi în atac. După o primă repriză albă, HSC Miercurea Ciuc a dat lovitura în repriza a doua, în care ,,lupii” au jucat modest, astfel încât pauza a doua i-a găsit pe ciucani la adăpostul a două goluri, înscrise de Tomas Kana şi Dustin Wood! În repriza a treia, ,,lupii” au patinat parcă în gol, lucru care a facilitat apărarea oaspeţilor. Golul echipei gazdă, mult aşteptat, a picat cam târziu, când mai erau ceva mai mult de patru minute de joc şi a fost înscris de Ian Mcdonald (1-2). Ultimele minute nu au mai adus nimic, chiar dacă echipa braşoveană a scos portarul şi a atacat cu şase oameni.

Echipa din Miercurea Ciuc s-a apărat ermetic şi a conservat rezultatul, care aduce o înfrângere neaşteptată a echipei braşovene, care ratează, pentru al treilea an consecutiv, adjudecarea trofeului. ,,Lupii” vor juca vineri, de la ora 15,00, doar pentru locul III – IV, în Cupa României, adversară fiind-le Progym Gheorghieni. Este primul trofeu ratat de Corona Braşov Wolves în acest sezon, însă mai rămân două : calificarea în play-offul Ligii Mol (de care este destul de aproape) şi adjudecarea campionatului, unde este ,,în cărţi”.