Kids Tâmpa Brașov a avut doi jucători în ,,dubla” Moldova-România, la categoria...

Kids Tâmpa Brașov a avut doi jucători în ,,dubla” Moldova-România, la categoria ,,under 15”

0 277

Reprezentativa de fotbal Under 15 a României a disputat două meciuti amicale cu echipa similară a Moldovei, la Centrul de Pregătire al Selecționatelor Moldovei, de la Vadul lui Vodă. Au fost primele partide internaționale ale tricolorilor U15, antrenați de Adrian Văsîi (născuți în 2003 și mai mari), ei reușind să învingă în ambele întâlniri, cu 3-1 și 4-0.
La această acțiune, clubul ACS Kids Tâmpa Brașov a avut doi reprezentanți, Sergiu Pârvulescu (foto, în roșu, numărul 2), în naționala României și Vadim Covalciuc, în cea a Moldovei. În primul joc, Sergiu Pârvulescu a fost integralist, în timp ce Vadim Covalciuc a evoluat în prima repriză.
În cel de-al doilea joc, Sergiu Pârvulescu a fost titular și a fost înlocuit în minutul 61, reușind o pasă de gol, în timp ce Vadim Covalciuc a intrat la pauză, fiind protagonist la toate cele patru ocazii de gol ale Moldovei, la una ratând în situație de ,,unu contra unu” cu portarul, iar la celelalte trei pasând pentru situații similare ale colegilor săi.
În reprezentativa României a evoluat în ambele meciuri și Nicolas Popescu, fiul fostului mare international Gică Popescu.