Handbal : După turneul de la Braşov, CSM Făgăraş şi CSM Focşani...

Handbal : După turneul de la Braşov, CSM Făgăraş şi CSM Focşani au rămas în Liga Naţională

0 492

Timp de trei zile, în sala sporturilor din Braşov s-a disputat turneul de rămânere-promovare în Liga Naţională de handbal masculin. Au participat şase echipe, dintre care două provenite din sezonul trecut al Ligii Naţionale. Acestea, cu o experienţă competiţională mai mare decât echipele care au jucat în sezonul recent încheiat al Diviziei A, au dominat întrecerile şi şi-au asigurat permanenţa în eşalonul de elită şi în sezonul 2017-2018. Este vorba despre CSM Făgăraş şi CSM Focşani. Prima a trecut de ,,U” Cluj (35-24) şi de Ştiinţa Bacău (34-26), iar echipa moldavă a învins Farul Constanţa (26-23) şi CNOT Braşov (26-16). De remarcat că meciul dintre CNOT Braşov şi CSM Focşani a avut două reprize diametral opuse şi că înfrângerea la zece goluri diferenţă a formaţiei braşovene nu s-ar fi întrezărit în primele 30 de minute ale meciului. Aceasta, pentru că echipa pregătită de Florin Paraschiv a ţinut aproape de o formaţie cu mai mare experienţă, care a jucat în sezonul trecut cu un eşalon mai sus. Drept urmare, CNOT Braşov a condus în prima parte a meciului, având şi două goluri avantaj…Totul s-a năruit însă în repriza secundă, când CSM Focşani a preluat decisiv iniţiativa şi şi-a asigurat victoria. Pentru CNOT Braşov rămân antrenamentele şi testele cu echipe mai bune, care ar putea să îi folosească în viitorul sezon al ligii secunde.