Fosta jucătoare a Braşovului, Zamfir şi antrenorul Burcea au îngropat Corona; Mariana...

Fosta jucătoare a Braşovului, Zamfir şi antrenorul Burcea au îngropat Corona; Mariana Târcă în pericol de a fi demisă!

0 458

Echipa de handbal Corona Braşov a pierdut cu 28-21 (15-11) meciul cu SCM Craiova, disputată luni seara la poalele Tâmpei. Partida a fost echilibrată doar primul sfert de oră, după care Craiova s-a instalat la cîrma jocului şi nu a mai cedat lupta pînă la final. Corona a ratat din nou nepermis, în situaţii clare de ,,unu la unu”, cu portarul advers, nu a avut clarviziune în joc şi a greşit şi în apărare. Fosta jucătoare a Braşovului, care putea să nu evolueze, ştiind câte a făcut clubul pentru ea (inclusiv o operaţie costisitoare în străinătate, pe banii clubului), a fost principala marcatoare a oltencelor, cu 10 goluri. Pentru Corona au înscris : Neagu 11, Dinca 6, Tirca 2, Ciuciulete 1, Pricopi 1

Mariana Târcă în pericol de a fi demisă
După meci, tristeţe mare în tabăra gazdelor. Obiectivul fixat de conducerea clubului nu mai poate fi atins, aşa încât antrenorii se pot aştepta la orice. Conştientă de asta, antrenoarea Mariana Tîrcă a declarat : ,,Țin să felicit echipa din Craiova în primul rînd pentru atitudinea pe care a arătat-o pe tot parcursul jocului, din minutul unu, pînă în minutul 60, și pentru dăruirea pe care au arătat-o. Îmi cer scuze în faţa propriilor suporteri vizavi de ce s-a întîmplat cu jocul nostru.
Din păcate, o lipsă de încredere și de concentrare atunci cînd ajungi în relația unul la unul cu portarul advers și-a spus cuvîntul. Au fost cîteva momente cheie, la egal, am ratat șapte metri și s-au dus la cinci goluri. Poate au fost două momente cheie pe care nu le-am gestionat cum trebuie și am intrat într-un haos din care nu am mai reușit să ieșim. Încă o dată îmi cer scuze, îmi asum ce s-a întîmplat, este responsabilitatea mea. Sunt foarte multe lucruri de pus la punct, să ajunem la un consens și să tragem toți în aceeași direcție.
Este foarte important să avem jucătoare care își doresc să facă performanță și care dorese să ajute și jucătoarele tinere să li se alăture celor cu experiență. Poate să fie o combinație reușită, dar repet, cele cu experiență trebuie să fie un model pentru cele tinere. Acum așteptăm decizia conducerii după acest rezultat. Orice decizie, eu o accept, pentru că este normal, nu am reușit să fim unde trebuie. Repet încă o dată, îmi cer scuze față de propriii suporteri”.