Cupa Continentală : În repriza a doua a meciului ,,lupilor” cu Urdin...

Cupa Continentală : În repriza a doua a meciului ,,lupilor” cu Urdin San Sebastian, au fost dictate…87 de minute de penalizare!

0 262

În ziua a doua a Cupei Continentale, grupa C, etapa a doua, ale cărei întreceri se desfăşoară la Braşov, un meci a reţinut, în mod deosebit atenţia. Este vorba despre partida ,,lupilor” cu ibericii de la Urdin San Sebastian. În prima repriză, am consemnat o sumedenie de şuturi spre poarta ibericilor, dominarea ,,lupilor” Braşovului fiind foarte clară. Dintre toate şuturile, expediate din toate unghiurile posibile, unul singur a trimis pucul în plasă, reuşita aparţinând fundaşului Filip Richard (min.6,26). Repriza a doua a debutat cu un gol neaşteptat, marcat rapid de Urdin San Sebastian, prin P. Fuentes (min. 23,43), după care, până la finalul reprizei, s-au consemnat recorduri greu de bătut. Este vorba, în primul rând, de numărul de minute de penalitate acordate de arbitri, ambelor echipe : nu mai puţin de…87(mai mult decât durata unui meci întreg!). Apoi, faptul că echipa Braşovului a jucat în dublă inferioritate numerică aproape…10 minute, în etape, dar a rezistat fără gol primit! În toată această parte a meciului, jocul a fost tensionat, cu îmbrânceli şi clinciuri pe gheaţă, fără ca să se mai marcheze. În schimb, în repriza a treia, în care spiritele s-au mai calmat, s-au înscris trei goluri, toate de către ,,lupi”, prin Filip Richard (min. 41,09), Braden Walls (min.42, 28) şi Levente Zsok (min.58,54). În acest fel, Corona Braşov a terminat învingătoare, după un consum mare de energie : 4-1 (1-0, 0-1, 3-0)
În celălalt meci al grupei de la Braşov : Miskolci Jegesmedvek – Crvena Zvezda 4-1 (0-0, 2-1, 2-0)