Bătăi ca pe front, nervi şi un număr record de minute de...

Bătăi ca pe front, nervi şi un număr record de minute de penalizare : Corona Wolves – HK Belgrad 5-2

0 356

După cele trei înfrângeri consecutive, Corona Braşov Wolves s-a confruntat luni cu ultima clasată în Liga Mol, HK Belgrad. A rezultat pe gheaţa Patinoarului Olimpic Braşov un meci cuminte doar…o jumătate de repriză, după care au început să curgă iregularităţile şi, implicit, penalizările. Rar ne-a fost dat să vedem o încleştare bătăioasă, la propriu, ca repspectivul meci. Tonul l-a dat echipa din Belgrad, una destul de rudimentară, care nu a făcut decât să fragmenteze jocul şi să provoace. Drept urmare, s-a stabilit un record de minute de penalizare, nu mai puţin de…172!!. Au fost patru penalizări a câte 20 de minute şi una de 25 de minute! În restul timpului, s-au înscris cinci goluri. Prima care a deschis scorul a fost echipa sârbă, după care Corona Braşov Wolves a egalat, aproape de finalul primei părţi. După o a doua repriză albă ca scor, a urmat ultima parte a meciului, controlată clar de ,,lupi”, lucru reflectat de scor : 4-1. Rezultat final : Corona Braşov Wolves – HK Belgrad : 5-2 (1-1, 0-0, 4-1). Golurile echipei braşovene au fost înscrise de Rawlik (min 17,43), Huba Bors (min. 43,57, la primul meci dupa revenire!), Mihaly ( min. 50,20 şi 56, 22) şi Klempa (min. 59,33).

De remarcat că în acest meci nu a fost folosit portarul Polc, pentru ca să poată juca Zabludovskyy şi Yemelianenko

,,A durat destul de mult până când am reuşit să preluăm conducerea, nu a fost un meci uşor, iar scorul nu a demonstrat exact diferenţa clară de valoare. A fost un meci greu totuşi pentru noi, dar am reuşit să valorificăm şi superiorităţile de pe gheaţă. Au fost multe durităţi pe gheaţă şi multe minute de penalizare. Am fost impresionat de Huba Bors, la primul lui meci din acest sezon şi îl felicit şi pentru golul înscris. De asemenea, un meci bun a facut şi Yemelianenko şi îl felicit pentru asta”, a spus Martin Lacroix, antrenor principal Corona Braşov
Următoarele meciuri ale ,,lupilor” în Liga Mol, care vor conta şi pentru Campionatul Naţional, se vor disputa în deplasare, cu Dunărea Galaţi, în 21 şi 22 noiembrie. Pe Patinoarul Olimpic Braşov, următorul meci se va desfăşura pe 1 decembrie, cu Debrecen