Aur și argint pentru scrimerul braşovean Rareș Ailincă, la Cupa Federației...

Aur și argint pentru scrimerul braşovean Rareș Ailincă, la Cupa Federației !

0 305

La Iași s-a desfăşurat ,,Cupa Federației” la sabie, competiție rezervată cadeților și juniorilor. La categoria cadeților – Under 17, Rareș Ailincă (CSM Brașov) a avut un parcurs perfect și a urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere. În ultimul act, sportivul antrenat de Marius Gălățanu, a trecut cu 15-14, de brașoveanul Andrei Păștin, sportiv legitimat la CS Dinamo (antrenor Rareș Dumitrescu). La doar o zi distanță, Rareș Ailincă a intrat în posesia medaliei de argint,după ce a pierdut cu 15-13, în fața lui George Dragomir (CSS Slobozia) , în finala rezervată juniorilor . Cei trei sportivi – Rareș Ailincă, Andrei Păștin și George Dragomir, sunt antrenați la Centrul Olimpic de la Brașov, de Marius Gălățanu și Rareș Dumitrescu. Foarte aproape de o medalie a fost și Ana Maria Botezatu. Sportiva de la CSM Brașov (antrenor Marius Gălățanu), a condus-o în asaltul care îi asigura medalia de bronz, cu 14-12, pe Maria Badea – CSA Steaua, dar a cedat cu 15-14 și a terminat concursul pe locul 8. Cea mai bună performanță obținută la Iași de o sportivă brașoveancă – locul 6, a fost reușită de Ioana Crăciun (CS Dinamo, antrenor Rareș Dumitrescu). „ A fost primul concurs oficial al sezonului, iar rezultatele obținute sunt foarte bune. Rareș Ailincă a confirmat statutul de favorit la cadeți și a obținut argintul și la juniori. Ana Maria Botezatu a fost la o tușă de medalie, în condițiile în care este cu 4 ani sub categoria de vârstă ! Sunt rezultate foarte bune, care ne dau încredere pentru etapele din circuitul european, din această toamnă !” a declarat antrenorul Marius Gălățanu.