Trei titluri de campion și un ,,bronz” pentru schiorii brașoveni, la Campionatul...

Trei titluri de campion și un ,,bronz” pentru schiorii brașoveni, la Campionatul Național de seniori și juniori

0 263

Schiorii Coronei Brașov au obținut trei medalii de aur și una de bronz în Campionatele Naționale de schi alpin pentru juniori și tineret, toate în proba de slalom uriaș. Astfel, Alexandru Barbu a câștigat titlul de campion național la seniori, Mihnea Olteanu s-a impus în întrecerea juniorilor mari, în timp ce Sebastian Dudaș (foto, dreapta), a terminat pe primul loc întrecerea juniorilor mici. Acest din urmă a participat și la categoria juniorilor mari, unde s-a clasat pe locul al treilea. Din cauza condițiilor meteo, competiția programată în perioada 5-9 martie, în Poiana Brașov, și-a desfășurat doar probele de slalom uriaș, cele de slalom, combinată alpină și supercombinată fiind amânate până după data de 27 martie, iar dacă vremea nu va fi nici atunci una prielnică, toate cele trei se vor disputa în luna decembrie.

Alexandru Barbu, sportivul senior al Coronei, care a câştigat titlul naţional a declarat că participă de fiecare datpă cu plăcere la Naţionale, competiţie care îi oferă prilejul de a sta alături de sportivii mai tineri ai secţiei. „Este mereu o plăcere să particip la Campionatele Naționale. A fost o competiție dificilă, pentru că noi ne antrenăm în mare majoritate a timpului pe zăpadă dură. Temperaturile înalte din ultimele zile au făcut ca zăpada pe care am concurat aici să fie moale, ceea ce ne-a dat mult mai mult de muncă. A fost plăcut să stau alături de colegii mei mai tineri. Pe Mihnea l-am avut cu mine peste tot, ne-am antrenat împreună, dar e interesant să vezi cum ceilalți sunt curioși să vadă cum mi-a decurs sezonul, iar ei să-mi împărtășească, de asemenea, experiențele lor”, a spus Alexandru Barbu.

Experiența Pyeongchang, a doua Olimpiadă pentru Alexandru Barbu

Sportivul Coronei a povestit și experiența trăită la Jocurile Olimpice de iarnă de la Pyeongchang (Coreea de Sud), unde s-a aflat la startul probelor de slalom și slalom uriaș. „La slalom am abandonat în prima manșă. A fost vorba de o pârtie care a pus probleme multor concurenți, până și idolului multor schiori, Marcel Hirscher, care a abandonat la rându-i. Un traseu frumos, special creat pentru Olimpiadă, dar foarte dificil. Dacă voiai să ai un rezultat așa cum mi-am propus înainte, în primii 30, trebuia să riști în ambele manșe. Riscul ți-l asumi: termini, cu siguranță o faci bine, nu termini, ești supărat. La slalom uriaș îmi doream să intru în top 50. Am plecat cu numărul 82 și am terminat pe 55, ceea ce nu e deloc puțin. E un rezultat bun și pentru mine și pentru țară”, a mai precizat schiorul. În 2014, la prima Olimpiadă a lui Alexandru Barbu, acesta a terminat pe locul 21 la proba de slalom special și 47 la slalom uriaș.