Surpriză de proporții : Olimpia CSU Brașov a învins una din echipele...

Surpriză de proporții : Olimpia CSU Brașov a învins una din echipele cu (mari) pretenții în Liga Națională de baschet

0 248

Mare și plăcută surpriză, pentru amatorii baschetului, care au venit vineri la Sala Sporturilor din Brașov, să asiste la debutul Ligii Naționale de baschet feminin! Olimpia CSU Brașov a jucat cu una din echipele de mare calibru în campionat, o formație cu buget impresionant și cu jucătoare pe măsură, CSM Satu Mare. Chiar și antrenorul echipei brașovene, Dan Calancea, a spus, la conferința de presă premergătoare partidei, că echipa din Satu Mare este favorită în acest meci, dar că jucătoarele sale vor încerca să se impună. Din fericire, partea a doua a declarației tehnicianului brașovean avea să se adeverească! Olimpia CSU Brașov și-a depășit condiția și a făcut un joc mare, la debutul în campionat, obținând un succes mai puțin așteptat, dar onorant : 80-74 (23-13, 20-20, 16-26, 21-15). Echipa brașoveană și-a arătat disponibilitatea la o prestație mare încă din primul sfert, când a jucat fără inhibiții, în fața unor jucătoare valoroase. Meciul bun al gazdelor a continuat și în sfertul secund, după care tresărirea de orgoliu al echipei sătmărene a egalat situația pe tabela de marcaj. Ultimul sfert a fost bine jucat de echipa brașoveană, care și-a trecut în palmares un succes important, în grupa de elită a campionatului! Au marcat pentru Olimpia CSU Brașov : Ferenczi 25, Arsenic 18, Pesovic 16, Bartee 14, Podar 7. Este și meritul antrenorului Dan Calancea, care a reușit (pentru a câta oară?), să asambleze o echipă nouă, să pună în valoare jucătoare nou venite și să le dea imbold și putere elevelor sale, în disputa cu adversare mai titrate!