Volei feminin : Corona Brașov, locul 7 în Divizia A1

0 40

Echipa de volei feminin Corona Brașov a încheiat sezonul Diviziei A1 pe locul 7, după ce a câștigat duelul cu Dinamo București. După ce s-au impus în capitală în primul meci (3-1), elevele lui Ciprian Dârnescu au câștigat și pe teren propriu, scor 3-2 la capătul unui meci intens. În Sala Sporturilor, gazdele s-au impus clar în primul set, 25-15 dar au cedat următoarele seturi cu 25-19, 25-21. Corona a revenit în setul 4, câștigat cu 25-17, deși formația din capitală a condus în debut. În setul decisiv brașovencele nu au lăsat loc de surprize și s-au impus cu 15-9. Larisa Vasilică și Simina Străchinescu au fost principalele realizatoare pentru Corona Brașov cu câte 15 puncte.

Meciul a fost câștigat și pentru Denisa Duță (Drîmboi), căpitanul echipei brașovene, care a încheiat un capitol frumos și plin de provocări din viața ei (foto). După 28 de ani petrecuți pe terenul de volei, Denisa pune punct carierei sportive, la Corona Brașov.