,,Stegarii” au pescuit mărunţiş : Dunărea Călăraşi – FC Braşov 1-1

0 314

Ajunşi la malul Dunării cu destule sacrificii, împresuraţi de probleme multiple, ,,stegarii” au întâlnit o echipă care şi-a dat sufletul pe teren, de parcă jucau finala mondialelor. Aflaţi la mijlocul clasamentului ligii secunde, jucătorii Dunării Călăraşi, pregătiţi de fostul elev al ,,Ţănţarului”, Mihalcea, au făcut orice să învingă…De cealaltă parte, ,,stegarii” resimt puternic conjunctura prin care trec şi joacă parcă din…inerţie şi aminitiri. Elevii lui Ţălnar au deschis scorul, prin P. Iacob, care a fructificat o fază, la care au mai conlucrat Tripşa şi V. Munteanu (1-0, min. 28). Până la pauză, Călăraşi a reuşit egalarea, prin Ţâră, care a scăpat la limita offside-ului, printre Ichim şi Stan (1-1, min. 43). Acesta a fost şi scorul final, pentru că în repriza a doua nu s-a mai marcat, chiar dacă ambele echipe au avut oportunităţi…Mai trebuie apreciat şi nivelul modest al arbitrajului, prestat de brigada care l-a avut la centru pe Adrian Illyeș (Ploiești). Cavalerul fluierului le-a refuzat ,,stegarilor” un penalty clar, în min. 58, când Istrati a fost împins de Matei, în careu!
FC Braşov pescuieşte astfel un punct mic, care nu îi poate ajuta în lupta de la ,,vârf”, din moment ce Sepsi, Târgovişte şi Juventus au reuşit să se impună în această a doua etapă a sezonului.
FC Brașov: Fl. Iacob – Băjan, Ichim, Șerban, Stan – Tripșa (Cristil), P. Iacob, Vl. Munteanu, Goge (Enceanu) – Grigorie – Istrati (Sburlea).
Echipa braşoveană a acumulat 39 de puncte, iar etapa viitoare va sta, urmând să revină pe teren în 18 martie, într-un meci ,,care pe care”, în deplasare, la Arad.