Precizia Săcele, avantaj în disputele cu AS,,Steagu Roşu” Braşov, după 3-1 în...

Precizia Săcele, avantaj în disputele cu AS,,Steagu Roşu” Braşov, după 3-1 în Cupa României

0 331

Prima confruntare dintre rivalele din Liga a patra Braşov, Precizia Săcele şi AS ,,Steagu Roşu” Braşov, s-a disputat marţi, pe un stadion îngheţat, acoperit cu un strat subţire de zăpadă, la Săcele. A fost vorba despre partida din Cupa României, sezonul 2017-2018, un meci viu, în care ambiţiile au depăşit, uneori, limitele, în care toată lumea a încercat să dea cât mai mult pe teren, chiar dacă, în dese rânduri, controlul balonului a fost dificil…Săcelenii au deschis scorul încă din minutul 3, când ambiţiosul Bilivolschi a profitat de o pasă trimisă acasă şi de greşeala portarului ,,stegar” Mutu, care a ratat intervenţia şi a oferit mingea pe tavă atacantului săcelean, care a marcat : 1-0! Au urmat faze interesante, de-o parte şi de alta, ocazii mari, dar şi parade inspirate ale aceluiaşi Mutu, care s-a revenşat în trei rânduri…În repriza a treia, ,,stegarii” au restabilit egalitatea, după ce Horia Popa a marcat cu capul, după o acţiune bună a elevilor lui Petre Lucian (1-1, min. 59). Scorul nu s-a mai modificat până la finalul timpului regulamentar, astfel că au urmat cele două reprize de prelungiri. În prima dintre ele, Precizia Săcele a fost mai activă şi mult mai periculoasă, spre deosebire de echipa suporterilor, care a făcut un inexplicabil pas înapoi. În aceste condiţii, Precizia a găsit drumul spre gol chiar de două ori, prin Coman, autor al unui vole imparabil, din careu şi Bleambu, care a transformat un penalty, acordat în urma unui fault în careul ,,stegarilor”. Astfel, cu scorul de 3-1, după prelungiri, Precizia Săcele merge mai departe în Cupa României şi, totodată, punctează la moral, pentru disputele din campionat, în comapnia rivalei la primul loc în Liga a patra…