Olimpia CSU Braşov, aproape de victorie în faţa liderei, Sepsi Sf. Gheorghe...

Olimpia CSU Braşov, aproape de victorie în faţa liderei, Sepsi Sf. Gheorghe : 71-74!

0 479

Derby-ul Ligii Naţionale de baschet feminin, disputat la Braşov, între primele două clasate, Sepsi Sf. Gheorghe şi Olimpia CSU Braşov, a adunat multă lume în tribune şi multă pasiune şi înverşunare pe teren şi în afara lui…Olimpia CSU Braşov s-a ridicat la nivelul meciului şi a adversarei, aşa cum a făcut-o şi în partida tur, de la Sf. Gheorghe. Echipa covăsneană a câştigat primul,,sfert”, după care , următoarele s-au încheiat la egalitate, iar,,olimpicele” s-au impus în al patrulea sfert dar nu suficient, pentru a anula diferenţa pe tabelă. Astfel, campioana en titre şi lidera clasamentului a câştigat la doar trei puncte diferenţă : 74-71 (22-14, 15-1, 20-20, 22-17), Pentru Olimpia CSU Braşov au înscris : Houser – 34 puncte (!), Webb 14, Pesovic 11, Higgins 7, Crăciun 4, Ardelean 1. De la oaspete s-a evidenţiat Marshall, cu 26 de puncte. În ciuda înfrângerii, Olimpia CSU Braşov continuă să ocupe locul doi în clasament, cu 27 de puncte.