,,Lupii”, urmăriți de ghinion…

0 372

Meciul dintre Corona Brașov și Dunaujvaros, contând pentru Erste Liga și disputat la Brașov, a generat un spectacol sportiv agreabil, cu faze derulate în viteză la o poartă și la cealaltă. În prima repriză, jocul a fost dinamic, spectaculos, înscriindu-se două goluri. În min. 18 au marcat oaspeții, însă, după numai 45 de secunde, nou-venitul în tabăra „lupilor”, finlandezul Olander, a prins un șut puternic de la distanță și a egalat.
În partea a doua a meciului, „lupii” au dominat, însă Dunaujvaros a înscris, după numai un minut și 12 secunde, golul cu care a condus pe tabela de marcaj (2-1). În continuare, echipa brașoveană s-a străduit, a atacat cu toate puterile, însă pucul nu a intrat în plasă. În multe situații, neșansa a fost de partea brașovenilor, iar paradele portarului advers au oprit goluri ca și făcute. Scenariul s-a repetat și în repriza a treia, cu un gol înscris din senin, foarte repede de oaspeți (min. 42). A fost cea mai bună repriză a echipei brașovene, însă pucurile au ocolit, de fiecare dată, poarta oaspeților. În final, Dunaujvaros a înscris în poarta goală, în momentul în care antrenorii Brașovului renunțaseră la portar, încercând imposibilul…Scor final : 1-4, mult prea sever fața de evoluția ostilităților!
Duminică, 3 decembrie, de la ora 18.30, Corona Brasov va juca din nou acasă, cu UTE.