,,Lupii” au învins clar, în ultima partidă din Erste Liga, în 2018;...

,,Lupii” au învins clar, în ultima partidă din Erste Liga, în 2018; la primul gol, sute de jucării de pluș au fost aruncate pe gheață

0 177

Meciul dintre Corona Brașov Wolves și Dunaujvaros a adus multă lume în tribunele Patinoarului Olimpic Brașov. Spectatorii au vizionat un meci frumos, în care Corona a fost mai bună și a reușit să se impună autoritar. Primul gol a fost înscris de Molnar Zsombor, în min. 15’19’’, moment în care spectatorii au aruncat pe gheață sute de jucării de pluș, în cadrul evenimentului ,,De Sărbători, daruiește un zâmbet”, organizat în fiecare an, în preajma Craciunului și ajuns la ediția a șaptea (foto). În repriza a doua, a fost inscris un singur gol, tot de Corona, prin Lidhammar, în min. 39’44’’, astfel încât victoria se întrezărea, ținând cont și de dominarea clară a gazdelor… Și repriza a treia a început în aceeași notă, “lupii” reușind să se desprindă la 3-0, datorită reușitei lui Levente Zsok (min. 50’52’’). Apoi, echipa maghiară a înscris unicul gol al ei, în min. 54’15’’, însa nu a fost suficient să amenințe în vreun fel victoria echipei gazdă, din moment ce Peter Balazs a fixat scorul final, în min. 58’04’’: 4-1 (1-0, 1-0, 2-1).
Pentru Corona a fost ultimul meci din acest an în Erste Liga, acolo unde se află pe locul 3 în clasament. Hocheiștii Brașovului își vor continua însă meciurile din Campionatul National, urmând să întâlnească, pe gheața proprie, echipa din Miercurea Ciuc, în 13 decembrie, de la ora 18.30.