,,Lupii” au fost prezentaţi şi apoi ovaţionaţi

0 418

Primul meci al Coronei Braşov Wolves pe gheaţa proprie, în acest sezon al Ligii Mol, a adunat cam o mie de spectatori în tribunele Patinoarului Olimpic…A fost, mai întâi, o prezentare a echipei, cu sunet şi lumini, iar ,,lupii” au apărut pe rând, în lumina reflectoarelor, fiind aplaudaţi la scenă deschisă…A urmat primul meci acasă, în actuala ediţie a Ligii Mol. Un meci complicat, foarte dificil, cu o echipă de valoare, aşa cum sunt toate în Ungaria : Fehervar. Partida a surprins, încă de la început, prin ritmul de joc foarte ridicat, cu faze purtate în mare viteză, aşa cum nu s-a văzut de mult timp la Braşov. A rezultat o dispută pasionantă, epuizantă pe gheaţă, dar şi în tribune, fanii aşteptând mult timp golurile. Primul a venit abia în prima parte a reprizei a treia (!) şi a fost marcat, din păcate, în poarta Coronei, apărată, totuşi, bine de Toke (0-1). De remarcat că oaspeţii au înscris acest gol, în momentul în care ,,lupii” aveau superioritate numerică ! Treziţi din pumn, jucătorii Braşovului au acelerat vizibil şi au reuşit egalarea, în momentul în care mai erau 93 de secunde până la finalul timpului regulamentar de joc. Autorul golului, excelentul ian McDonald, care a recidivat şi în prelungiri, când s-a jucat ,,trei contra trei”, canadianul înscriind când mai erau 3 secunde de joc, până la loviturile de departajare…Explozie de bucurie pe gheaţă dar şi în tribune, după un joc fantastic, cu multe acţiuni, ocazii, şuturi şi bucurie la final…Următorul meci al ,,lupilor” va fi tot acasă, vineri, 23 septembrie, în compania echipei Ferencvaros, pregătită de Greg Lindqvist, fostul antrenor al Coronei !