Juniorii IV de la Transilvania Brașov se pregătesc intens pentru Campionatul Național

0 318

Echipa de juniori IV a Clubului Sportiv Transilvania Brașov își continuă pregătirea în vederea participării la campionatul național, care va începe anul viitor. În acest sens băieții pregătiți de Titus Donosa au participat la două turnee de verificare. Transilvania a jucat la cupa „Cetatea Râșnov” unde a câștigat toate meciurile disputate. Cel mai interesant joc a fost cel contra formației CS Odorheiu Secuiesc, câștigat de trupa brașoveană cu scorul de 24-22. Transilvania a cucerit și două premii speciale. Victor Donosa a fost declarat cel mai tehnic jucător al competiției, iar Raul Manea a primit titlul de golgeter al cupei „Cetatea Râșnov“. În weekend-ul trecut, juniorii IV de la Transilvania au participat la o competiție amicală desfășurată la Odorheiu Secuiesc. Băieții lui Titus Donosa au început în forță turneul și s-au impus în fața celor de la Lacul Ursu Sovata cu scorul de 13-11. În cel de-al doilea joc Transilvania Brașov a dispus de formația din Cristuru Secuiesc cu scorul de 25-21. În finala competiției, gazdele de la CS Odorheiu Secuiesc și-au luat revanșa după înfrângerea de la Râșnov și au trecut de CS Transilvania cu scorul de 14-10. Astfel trupa brașoveană a încheiat turneul pe poziția a doua a clasamentului.
Printre remarcații acestei competiții au fost și trei handbaliști de la clubul brașovean: goalkeeperul Teodor Zaharia și jucătorii Victor Donosa și Raul Manea.

Sunt foarte mulțumit de modul în care ne-am comportat la aceste două competiții. Au fost meciuri excelente de verificare, în care a jucat toată lumea. E important ca toți băieții să prindă încredere, să aibă ritm de joc și să fie în vârf de formă la startul campionatului. Rezultatele sunt mai puțin importante în acest moment, în care toată lumea trebuie să acumuleze. Este bine ca fiecare jucător să aibă minute de joc și să fie pregătit pentru startul campionatului. Numai prin foarte multe jocuri putem să creștem în valoare”, a declarat tehnicianul formației de juniori IV de la Clubul Sportiv Transilvania Brașov, Titus Donosa.