Futsal : Colţea Braşov a părăsit Cupa României

0 498

Colţea 1920 Braşov şi-a încheiat parcursul în Cupa României la futsal, după ce a fost învinsă aseară, pe teren propriu, de către formaţia de primă ligă CSMS Iaşi, scor 1-9 (0-1). Jucătorii antrenaţi de Radu Burciu au făcut o primă repriză excelentă : apărare organizată, atentă, cu portarul Bunduc în formă excelentă, combinaţii în viteză marca Isac-Puşcaşu şi şuturi Pârvu sau Creţulescu, au fost realizările unei echipe care a părut că-şi depăşeşte condiţia de divizionară secundă.  Echipa braşoveană a fost dezavantajată şi de o decizie de arbitraj, în ultimele minute ale primei reprize, când nu i s-a acordat o lovitură de pedeapsă, după un fault clar, comis de portarul oaspeţilor. Apoi, oaspeţii au marcat, când mai erau puţine secunde din prima repriză şi totul s-a frânt…Căzuţi psihic, braşovenii nu au mai reuşit să ţină ritmul, golurile au curs în partea a doua a meciului, când nervii au răbufnit…Spre final, veteranul Ionuţ Pârvu a primit cartonaş roşu, pentru agresarea arbitrului, deşi veteranul echipei braşovene se jucă că nici nu l-a atins (!?)  „Am făcut o primă repriză foarte bună, ne-am ridicat la nivelul adversarului de primă ligă. Pregătisem meciul pentru a marca primii şi a juca apoi pe contraatac. Din păcate, ieşenii au fost cei care au deschis scorul, iar apoi băieţii au căzut psihic. Nu cred că a fost vorba de factorul fizic, pentru că in aceeaşi formulă am dus şi meciul din optimi, care a avut şi prelungiri. A fost un parcurs frumos, acum rămâne să ne concentrăm pentru finalul campionatului”, a declarat Radu Burciu, antrenorul formaţiei braşovene.