După primele două partide cu multe goluri, în finala Campionatului Național de...

După primele două partide cu multe goluri, în finala Campionatului Național de hochei : SC Miercurea Ciuc – Corona Brașov 2-0

0 254

La Miercurea Ciuc s-au disputat primele două confruntări dintre echipa locală și Corona Brașov, contând pentru finala Campionatului Național de hochei. După două partide cu multe goluri și cu răsturnări spectaculoase ale scorului, Miercurea Ciuc s-a impus de fiecare dată, dar ultimul meci a fost decis în prelungiri.
În prima partidă, echipa Brașovului a condus cu 2-0 și 4-2 dar ciucanii s-au impus : SC Miercurea Ciuc – Corona Brașov 9-7 (2-1, 4-4, 3-2), golurile ,,lupilor” fiind înscrise de McMillan (min. 17,58, min. 34,29), Olander (min. 22,41), Yemelianenko (min. 24,33), Zsolt P. (min. 26,09), Gliga (min.40,37), A Mihaly (min. 51,14).
În al doilea meci, Corona a avut avantaj, 1-0, 5-4, însă gafa lui Nagy, care a fost eliminat în repriza de prelungiri, Corona fiind sancționată să joace 4 minute în inferioritate, a fost decisivă : SC Miercurea Ciuc – Corona Brașov 6-5 (0-0, 4-5, 1-0, 1-0), golurile echipei brașovene fiind marcate în repriza a doua, de Zabludovsky (min. 22,16), Olander (min. 23,25), G Biro (min. 27,11), Walls (min. 33,58) și A. Mihaly (min. 38,33).
Seria finalei continuă cu următoarele două partide la Brașov, programate în 31 martie și 1 aprilie. Finala se joacă după sistemul ,,cel mai bun din șapte partide”