Divizionarele ,,C” braşovene, o victorie în trei meciuri

0 297

Etapa a treia a Ligii a treia de fotbal nu a fost favorabilă echipelor braşovene (din judeţ, pentru că Braşovul nu are echipă în această ligă!). Dintre cele trei echipe, doar una s-a impus, iar victoria este cu atât mai importantă, cu cât a fost realizată în deplasare, tocmai la Rădăuţi. Autoarea este AFC Hărman, care a marcat în min. 20 (1-0), prin fundaşul Poverlovici, scor care s-a păstrat până la final, aducând o victorie muncită şi preţioasă echipei. În schimb, celelalte două echipe din judeţ, care evoluează în Liga a treia, au părăsit terenurile învinse. Supărătoare şi inexplicabilă este înfrângerea unei echipe fortificată în vară, AFC Hărman, care a pierdut pe terenul unei nou promovate, KSE Tg. Secuiesc : 0-2, unul dintre golurile gazdelor fiind marcat de fundaşul Radu Leonte, în proprie poartă! Este a doua înfrângere consecutivă a echipei râşnovene, după cea înregistrată etapa trecută, acasă, cu Valea Mărului…Nici Viitorul Ghimbav nu a obţinut ceva, echipa manageriată de Andrei Avram, înclinându-se acasă, în faţa Unirii Dej, echipă care ocupa ultimul loc în seria a V-a, înaintea acestei runde. Ghimbav a piedut cu 1-2, având totuţi scuza că are un lot foarte tânăr, cu mulţi jucători de 19 ani. Scorul a fost deschis de Unirea Dej, în chiar min 1, dintr-un penalty (foto), Ghimbav a egalat în min. 5, prin Paraschiv, dar a încasat golul înfrângerii în al doilea minut de prelungiri, la fel cum s-a întâmplat în precedenta partidă, de la Cluj, pierdută dramatic, cu 1-2! În acest fel, Viitorul Ghimbav ocupă ultimul loc în Liga a treia, cu zero puncte…