Hochei : România a învins Ungaria, la Campionatul Mondial!

0 42

România a învins Ungaria cu 2-1 în meciul de astăzi din grupa A, Divizia 1 de la Campionatul Mondial. Este o victorie importantă, obținută în fața unei echipe de top, care a fost component a primei ligi mondiale. Balazs Peter a deschis scorul, în minutul 50, Hari a restabilit egalitatea în minutul 56, însă Sandor Szekely a dat lovitura în ultimul minut de joc! De remarcat prestația excelentă a portarului Toke, de la Corona Brașov! Mâine e zi de pauză la Bolzano, iar vineri, România va întâlni Coreea de Sud, după care, sâmbătă se va duela cu Japonia. Ambele meciuri vor fi de la ora 13.30.

Antrenorul Coronei Brașov, Dave MacQueen, este antrenorul naționalei care a reușit o victorie uriașă! Imediat după meci, Dave a declarat: „Uau, ce meci! Știi, tot meritul revine băieților care au respectat strategia. Ne-am respectat tactica și am găsit o modalitate de a câștiga meciul. Toată lumea este atât de entuziasmată! Antrenori, management, jucători! Este un sentiment grozav să luăm meciul pe cont propriu și să obținem o victorie uriașă împotriva unei mare rivale. Felicitări jucătorilor! Și trebuie să subliniez că apreciem enorm sprijinul fanilor care au venit aici din România. Acum trebuie să încercăm să găsim o modalitate de a obține mai multe puncte. Sperăm ca în următoarele două meciuri să obținem câteva puncte și să rămânem în această grupă, ceea ce ar fi o realizare uriașă pentru acești jucători. După cum știți, cele cinci echipe pe care le înfruntăm acum au fost toate recent în grupa superioară. Și este o sarcină grea, dar ne-am îmbunătățit la fiecare joc. Toate aceste echipe de aici au jucat jocuri demonstrative înainte de acest turneu. Noi am avut un cantonament, dar antrenamentele nu simulează situații de joc. Așa că ne-a luat ceva timp să demarăm, dar știam că suntem mai buni decât în primele două jocuri. Iar astăzi am făcut ceea ce trebuia să facem. Am jucat, am jucat din greu, am făcut foarte bine multe lucruri mărunte și, evident, Toke a fost la înălțime. În primul meci împotriva Italiei a fost extraordinar și astăzi a fost din nou remarcabil. Așa că haideți să ținem pumnii pentru următoarele două meciuri. Coreea de Sud mai întâi, apoi Japonia. Și să sperăm că va fi mai bine. Dar băieților trebuie să le recunoaștem toate meritele pentru prestația de astăzi. Mulțumiri tuturor!”