Baschet : Olimpia Brașov s-a impus la Cluj și a adunat trei...

Baschet : Olimpia Brașov s-a impus la Cluj și a adunat trei victorii consecutive în câteva zile!

0 262

Excelentă performanța echipei brașovene de baschet Olimpia ! După ce și-au asigurat calificarea la turneul final de patru al Cupei Europei Centrale, cu două victorii, la Brno și Viena, elevele antrenorului Dan Calancea au repurtat a treia victorie din această săptămână, de data aceasta în Liga Națională : 80-70 la Cluj, pe terenul Universității, în fața unei echipe de valoare. Important de remarcat este faptul că jucătoarele brașovene au condus ostilitățile aproape tot meciul și și-au adjudecat toate sferturile partidei : 21-19, 16-14, 20-19, 23-18. Excelent au jucat Handford și Pesovic, care au evoluat toate cele 40 de minute (!) și au marcat spectaculos.
Autoarele punctelor echipei brașovene : Handford 23, Pesovic 19, Durett 19, Higgins 15, Amira Ash Hab 2, Kazlauskaite 2.