Amintirea vremurilor de altădată : medalii pentru scrima brașoveană

0 487

La nici măcar un an de la înfiinţare, secţia de scrimă a clubului Corona Braşov aduce rezultate bune care dau speranţa că în viitor, Braşovul va da scrimeri valoroşi României aşa cum se întâmpla în trecut. Week-end-ul trecut, micuţii sportivi de la sabie, antrenaţi la Corona de Lucian Goicea şi Mircea Manciuc au adus clubului clasări foarte bune la „Cupa CSM Braşov”, competiţie care a reunit la start sportivi de la patru cluburi din ţară. Cele mai bune rezultate obţinute de Corona în concurs, au fost la băieţi U9, acolo unde clubul a ocupat întreg podiumul astfel: 1. Teodor Bucur, 2. Tudor Moise, 3. Demian Dragomir. Tot în acest concurs, Andrei Cazan de la Corona a terminat pe locul 5. La fete U11, Amalia Oprea s-a clasat pe locul trei, loc obţinut şi de Rafael Scorţea în concursul de U13. În concursul de U11, Eduatrd Dascălu s-a clasat pe locul 3, Matei Dediu -locul 6, Tudor Samoilă – locul 7, Paul Ionescu – locul 8, Ştefan Piuaru – locul 9 şi Albert Dinicu – locul 12.
Directorul executiv al clubului Corona şi antrenor-coordonator al secţiei de scrimă, Liviu Dragomir a declarat că este încântat că la doar un an de la înfiinţarea secţiei, rezultatele demonstrează că şi scrima poate urma performanţele celorlalte secţii din club care aduc regulat medalii. ,,
Este o mândrie pentru noi să vedem că după câteva luni de muncă, nişte copilaşi cărora noi le-am pus sabia în mână, aduc primele rezultate foarte bune pentru Corona. În urmă cu câteva luni participam cu ei la primul concurs, iar acum iată că am reuşut să ocupă întreg podiumul la Under 9 şi să obţinem rezultate care ne dau speranţe şi la celelalte categorii. Îi felicit pe copii dar şi pe cei care îi antrenează şi care fac totul pentru ca secţţia de scrimă de la Corona să ajungă la un nivel de performanţă ridicat„.