Hărman a ratat şansa de a deveni lideră în liga a treia;...

Hărman a ratat şansa de a deveni lideră în liga a treia; derby-ul serie s-a încheiat nedecis şi cu mulţi nervi!

0 478

În etapa a 12-a a ligii a treia de fotbal, AFC Hărman a primit sâmbătă, pe teren propriu, replica echipei AFK Miercurea Ciuc. Partida s-a încheiat la egalitate, chiar dacă echipa lui Mugurel Buga a deschis scorul, prin Alexandru Avram (min. 47). Echipa oaspete, cravaşată de pe teren şi din afara lui, de inimosul Ilyeş, a egalat însă după numai patru minute, când a beneficiat de un penalty, transformat de Bajko (min. 51). Au urmat minute tensionate, după ce arbitrul a lăsat echipa gazdă în inferioritate numerică, iar antrenorul Hărmanului, Claudiu Ionescu, a vrut să retragă echipa de pe teren…Rezultatul s-a păstrat până la final, astfel că meciul s-a terminat nedecis, gazdele ratând practic, preluarea şefiei seriei. Verdictul promovării se amână până în retur, după meciul din oraşul harghitean. Într-o altă partidă din seria I a ligii a treia, Olimpic Cetate Râşnov a cedat lar partied din deplasare, cu SC Bacău : 1-4. În clasament, lideră este AFK Miercurea Ciuc, cu 30 de puncte, urmată de AFC Hărman, cu 27 de puncte. Olimpic Cetate Râşnov ocupă locul 11, cu 12 puncte.