Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roland Garros; Irina Begu...

Simona Halep s-a calificat în turul doi la Roland Garros; Irina Begu și Sorana Cîrstea continuă și ele

0 241

Simona Halep a început cu victorie în trei seturi cursa pentru apărarea titlului de la Roland Garros, cu un duel împotriva australiencei Ajla Tomljanovic. Nu a fost chiar o formalitate pentru jucătoarea noastră, nevoită să înfrunte determinarea jucătoarei de la Antipozi. După un prim set bine jucat de Halep, în care adversara nu prea a contat, al doilea a rezervat o surpriză de proporții, prin stilul și puterea australiencei, care a făcut un set de zile mari și a egalat situația, împingând partida în decisiv…În al treilea set, Simona Halep a fost peste tot, a alergat mult și cu folos și a închis partida rapid, după o oră și 38 de minute de la debut. Scor final : 6-2, 3-6, 6-1 pentru Halep care merge mai departe la Paris. În turul al doilea, Simona va juca împotriva Magdei Linette.

Alături de Simona Halep, merg mai departe la Paris încă două jucătoare din România.  Irina Begu a învins-o, marţi, 6-1, 6-1, pe chinezoaica Lin Zhu, în primul tur al Roland Garros 2019. Românca a câştigat lejer meciul ce a durat doar 58 de minute şi în faza superioară se va duela cu învingătoarea dintre Karolina Muchova, locul 73 WTA, şi Anett Kontaveit din Estonia, locul 17 WTA. Irina va încasa un cec de 87.000 de euro pentru calificarea în turul doi şi 70 de puncte WTA.

La rândul ei, Sorana Cîrstea trebuia să joace cu Petra Kvitova în primul tur de la Roland Garros. Petra a anunţat că se retrage, din cauza unei accidentări la mâna stângă. În ultimul moment a fost chemată Kaja Juvan în locul Petra-ei, iar Sorana a aflat, după cum a spus, cu 30 de minute înainte de final: „Este prima oară când mi s-a întâmplat şi am fost pusă în această situaţie. Nu a fost uşor, pentru că în ultimele trei zile m-am antrenat cu un sparring stângaci. M-am antrenat strict pe jocul Kvitovei, totul planificat. Cu 30 de minute de start am aflat, deja mă încălzisem, mă pregăteam de meci, am aflat că s-a schimbat adversara, o jucătoare pe care nu o cunoşteam. Şi nu ştiam nimic despre ea, am intrebat în teren fără un un plan de joc, să încerc să mă adaptez cât mai bine, să fiu cât mai agresivă. Nu am reuşit primul set, am fost un pic pasivă, în aşteptare, însă am luptat, am stat acolo şi până la urmă atitudinea mi-a câştigat meciul„.