Futsal : Celta Braşov s-a instalat pe prima poziţie a clasamentului !...

Futsal : Celta Braşov s-a instalat pe prima poziţie a clasamentului ! Inter Gheorgheni – Celta Braşov 5-7 (3-2)

0 496

În Sala Sporturilor din Gheorgheni a avut loc partida de futsal dintre Inter Gheorgheni şi Celta Braşov, meci restanţă, contând pentru etapa a 2-a a ligii secunde.
Având ca obiectiv în acest meci doar victoria, Celta a început modest, fiind condusă cu 2-0 şi 3-2 până la pauză, pentru braşoveni marcând Letca şi Creţulescu.
În repriza secundă, Radu Burciu şi compania au atacat mai mult ratând numeroase ocazii, pe care adversarii reuşeau să respingă de pe linia porţii. Cu doar 5 minute înainte de fluierul final, tabela arăta 5-5 şi ai noştri aveau neapărat nevoie de un gol. Forţati de rezultat, cei din Gheorgheni au scos portarul şi au trecut la sistemul 5 contra 4, dar pressingul bun făcut de Celta a dat roade, iar cu 30 de secunde înainte de final, au înscris din nou prin Ioniţă!
Victoria cu 7-5, i-a adus pe braşoveni pe prima poziţie a clasamentului, la egalitate de puncte cu Ceahlaul Piatra Neamţ, dar cu un golaveraj mai bun!
Pentru Celta urmează o deplasare lungă la Timişoara, pentru meciul împotriva celor de la Informatica Timişoara 2, echipă satelit a celor din ligaI, iar săptămâna următoare se va disputa derby-ul primelor locuri, între Celta Braşov şi Ceahlăul Piatra Neamţ (sâmbătă, 5 noiembrie, începând cu ora 17,00)