FC Braşov a pierdut şi poate părăsi locurile promovabile : Juventus Colentina...

FC Braşov a pierdut şi poate părăsi locurile promovabile : Juventus Colentina – FC Braşov 2-1

0 457

Derbiul ligii secunde de fotbal, dintre Juventus Bucureşti şi FC Braşov, din ultima etapă a sezonului, a adunat multă lume, dornică să asiste la un meci de calitate. Aşteptările au fost confirmate, cele două echipe văzându-şi de joc, sub privirile arbitrului de centru, reputatul Sebastian Colţescu, cel care a fost distribuit la acest meci important. Primul gol a fost înscris rapid de echipe bucureştenă, în min. 5, atunci când, la o greşeală mare de marcaj a echipei braşovene, experimentatul Buhăescu a trimis cu capul în plasă : 1-0. Dealtfel, prima repriză a fost dominată clar de echipa gazdă, în faţa unei formaţii braşovene, copleştită parcă de miză. În repriza a doua, echipa braşoveană a ieşit mai mult la atac şi, în min. 50, Grigorie a adus egalarea, după o pasă foarte bună a lui Istrati (1-1). Până spre finalul partidei, cele două echipe au luptat pentru a înclina balanţa, dar mai periculoşi au fost tot ,,juventiştii”, care au reuşit, în min. 86, să aducă echipei sale toate cele trei puncte, după ce a înscris singur fiind cu portarul Iacob (2-1).
Pentru FC Braşov este o înfrângere grea, care îi pune în pericol, pentru că mai sunt meciuri de jucat în acestă rundă, prezenţa pe un loc promovabil în acest an. De remarcat că echipa braşoveană a fost însoţită la meci de o mică dar inimoasă galerie.
Fl. Iacob – Băjan, Poverlovici, Șerban, Stan – Manole, Vl. Munteanu (Cordoş), P. Iacob, Goge – Grigorie – Istrati (H. Popa).