Ultima performanță a sportului brașovean, în 2020 : hocheiștii de la Corona...

Ultima performanță a sportului brașovean, în 2020 : hocheiștii de la Corona Brașov au câștigat Cupa României!

1 279

Rezultat mare obținut de Corona Brașov, la hochei : ,,Lupii”s-au impus în Cupa României, în cadrul turneului desfășurat pe patinoarul din Galați. După ce au trecut în semifinale de Gheorghieni, cu 7-4, hocheiștii Brașovului au învins cât se poate de clar, echipa din Miercurea Ciuc, eterna rivală. Scor 5-2 (3-0, 1-2, 1-0). Echipa brașoveană a început în forță și au încheiat prima repriză cu un scor elocvent : 3-0, golurile fiind înscrise de Dame Malka, Wilson și Balazs P. În partea a doua, Corona Brașov a condus cu 4-1, dar ciucanii nu s-au lăsat și au menținut suspansul. Pentru brașoveni a înscris Klempa. În repriza a treia, porțile celor două echipe au rămas intacte, până spre final, când Miercurea Ciuc a scos portarul, însă impetuosul Valchar (cel mai bun jucător care a ajuns la Brașov, până acum), un specialist al golurilor în poarta goală, a pus capăt meciului : 5-2, rezultat final! Este a treia Cupă a României adjudecată de Corona Brașov în dauna ciucanilor, în tot atâtea finale disputate între cele două echipe.

Pentru Corona urmează pauză de Sărbători, urmând ca echipa brașoveană să revină pe gheață în ianuarie, cu alte meciuri din Erste Liga.