Surpriză plăcută : Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Roland Garros

0 284

Sorana Cîrstea (54 WTA) a învins-o clar pe Daria Kasatkina (Rusia, 37 WTA), scor 6-3, 6-2 și s-a calificat în optimi la Roland Garros. Eleva lui Carl Maes și Adrian Cruciat a avut un moment greu în primul set, când a căzut și a primit îngrijiri medicale, dar a continuat meciul, dominându-și adversara!

Cîrstea și-a asigurat un premiu în valoare de 189.000 de euro, iar pentru un loc în sferturile de finală se va duela cu Tamara Zidansek (Slovenia, 85 WTA). Șansă uriașă pentru Sorana, care își poate egala cea mai bună performanță a carierei în turneele de Grand Slam, sfertul de finală atins tot la Roland Garros, în anul 2009.