Simona Halep va juca în sferturile de finală la Doha; Cârstea, Buzărnescu...

Simona Halep va juca în sferturile de finală la Doha; Cârstea, Buzărnescu și Niculescu, out!

0 180

Simona Halep, locul 2 WTA, a învins-o joi, în Qatar, la turneul de la Doha, pe letona Anastasija Sevastova, locul 15 mondial, cu scorul de 6-4, 6-3. A fost o partidă în care Simona a forțat atât cât a fost necesar, pentru a merge mai departe. Astfel, Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Doha, unde se va confrunta cu o jucătoare venită din calificări, Catherine Bellis (SUA), cea care a furnizat o mare surprinză și a eliminat-o pe Karolina Pliskova! Meciul se va disputa vineri, în jurul orei 16:00
Într-o altă partidă, Sorana Cârstea s-a înclinat în fața spaniolei Garbine Muguruza, 0-6, 4-6. De asemenea, Mihaela Buzărnescu a pierdut, 2-6, 2-6, în fața germanei Julia Görges.
Un meci interesant s-a disputat între Monica Niculescu și Caroline Wozniacki, liderul ierarhiei WTA. Monica i-a dat o replică dârză danezei, în special în primul set, pe care l-a pierdut, 5-7. Apoi, Wozniacki nu i-a dat nici o șansă româncei în setul secund, pe care și l-a adjudecat cu 6-1. Au fost însă și momente penibile ale danezei, care a întrerupt meciul, în primul set, s-a certat cu arbitrul de scaun și a avut comentarii chiar și la adresa adversarei sale!