Simona Halep este în finală la Melbourne, după un meci fantastic :...

Simona Halep este în finală la Melbourne, după un meci fantastic : 6-2, 4-6, 9-7 cu Kerber!

0 261

Magnific meciul din semifinalele turneului de Mare Slem de la Melbourne, dintre Simona Halep și Angelique Kerber! O partidă care a ținut cu răsuflarea tăiată suporterii selor două jucătoare, pentru că meciul a a oscilat, deseori, în ambele sensuri! Simona a început foarte bine, a avut chiar 5-0 în primul set, însă Kerber a revenit, a câștigat trei game-uri la rând, dar nu a reușit să împiedice adjudecarea primul set de către Halep : 6-3.

În setul secund, Simona a greșit mai mult, a permis adversarei să-și organizeze jocul mai bine, însă partida a rămas la fel de animată și imprevizibilă. Cu un plus de decizie dar și de șansă, Kerber a reușit să reechilibreze balanța scorului, egalând la seturi : 1-1.

Setul decisiv a fost fantastic, cele două jucătoare au luptat extraordinar, iar spectacolul și suspansul au fost la cote maxime. Simona a condus cu 5-3, dar nemțoaica, cu un spirit de luptă proverbial, nu a cedat, a zburdat dintr-o parte în alta a terenului, a salvat mingi imposibile și a egalat la 5. Apoi, echilibrul s-a menținut, până la 7-7, după care Simona, cu ultimele puteri s-a adunat fantastic și și-a trecut în cont o victorie fabuloasă, concomitent cu o calificare în premieră în finala turneului australian! Halep – Kerber 6-3, 4-6, 9-7, după două ore și 20 de minute, o adevărată demonstrație de putere, de forță, de ambiție. ,,Știam că va fi greu, am luptat și am reșit o victorie mare. Adversara mea a alergat mult, a jucat fantastic, dar m-am concentrat și mă bucur enorm, sunt foarte fericită și emoționată. Nu am timp de odihnă, voi face asta după turneu, când voi avea timp. Acum, trebuie să pregătesc finala și să rămân concentrată”, a spus Simona după epuizanta partidă.

Datele tehnioce ale partidei Halep vs Kerber:
Asi: 6-0
Duble greseli: 3-0
Puncte castigate cu primul serviciu: 67%(42/63) vs 52%(47/90)
Puncte castigate cu al doilea serviciu: 33%(10/30) vs 42% (15/36)
Puncte de break castigate: 41%(9/22) vs 100%(7/7)
Erori nefortate: 50-34
Lovituri castigatoare: 50-33
Puncte jucate cu serviciul: 93(63/30) vs 126(90/36)
Puncte castigate la serviciu: 52(42/10) vs 62(47/15)
Viteza medie pe primul serviciu: 156 km/h vs 145 km/h
Viteza medie pe al doilea serviciu: 125 km/h vs 125 km/h
Puncte jucate la retur: 126(90/36) vs 93(63/30)
Puncte castigat la retur: 64(43/21) vs 38(21/17)
Lovituri castigatoare de pe baseline: 40(24 forehand/ 16 backhand) vs 25(16/9)
Erori nefortate de pe baseline: 46(21 forehand/25 backhand) vs 33(16/17)
Voleuri: 4 castigatoare (forehand toate)/1 (ratat pe backhand) vs 1 (forehand)
Passing-uri: 0-4 (toate castigatoare – forehand)
Loburi: 0-0 (castigatoare/ erori nefortate)
Total puncte castigate: 116-103
Durata meci: 2h 20 min.
Simona are parcursi cca 7 km în plus fata de Kerber.

Declarații la final
„A fost foarte greu, tremur, sunt foarte emotionata. Stiam ca va fi foarte complicat, joaca foarte bine, se deplaseaza si loveste din toate pozitiile. Ma bucur mult ca am rezistat si m-am putut impune. Al doilea meci foarte lung, nu e usor sa ai meciuri lungi la acelasi turneu. Multumesc publicului ca m-a sustinut si ajutat. In acest meci am fost prima cu doua sanse de a castiga, am ratat, am spus ca pot sa revin, am avut incredere. Dupa accidentarea la glezna am decis sa lupt pentru fiecare minge, apoi ma voi odihni, cu siguranta voi face asta. Incerc sa raman foarte calma, a fost un meci ca un montagne rousse, am facut ceea ce conteaza, ce trebuie, daca nu renunti, poti castiga, sunt mandra de ce am realizat. O respect mult pe Caroline, stiu ca va fi la fel ca azi, va trebui sa alerg, am nevoie de odihna, atunci cand am jucat finala la Roland Garros am spus ca daca voi fi in aceeasi situatie voi da tot ce pot, voi fi mai curajoasa. Vreau sa fac ceea ce pot in finala, sa cred ca am sansa de a castiga, sa nu ma gandesc la titlu, daca va veni, asa va fi sa fie”, a declarat Halep, la interviul de pe teren, potrivit News.ro.
„Am incercat sa fiu calma, dar a fost ca un roller-coaster, cu suisuri si coborasuri. Sunt cu adevarat mandra de mine”, a mai spus Halep, potrivit The Guardian.

Pentru calificarea in finala, Simona va fi recompensata cu 1,3 milioane de euro si 1.300 de puncte in clasamentul WTA. Pentru a pastra primul loc in lume, Halep trebuie sa castige Australian Open.
Castigatoarea Australian Open va primi patru milioane de dolari australieni (2,6 milioane de euro) si 2.000 de puncte WTA.

In ultimul act, Halep isi va pune pe masa locul 1 mondial, cu daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, care a invins-o in semifinala, cu 6-3, 7-6 (2), pe belgianca Elise Mertens, locul 37 WTA. Invingatoarea va fi pe prima pozitie a ierarhiei, in  clasamentul WTA ce va fi publicat luni.
Simona Halep si Caroline Wozniacki s-au mai intalnit de sase ori, daneza conducand cu scorul de 4-2, cu trei victorii in ultimele trei partide jucate, doua in 2017.
Sportiva romana a mai jucat in ultimul act al unui turneu „major” la French Open, in 2014 si 2017.