Simona Halep a muncit serios, pentru a se califica în turul al...

Simona Halep a muncit serios, pentru a se califica în turul al treilea la Australian Open

0 172

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Australian Open, după un succes în trei seturi cu Sofia Kenin, scor 6-3, 6-7 (5), 6-4. Pe parcursul partidei, Simona a trecut de la agonie la extaz. Numărul unu mondial a jucat foarte bine în primele 40 de minute, când a condus cu 6-3 şi 3-0, apoi, în setul decisiv, a fost pe marginea prăpastiei, fiind condusă cu 4-2. Simona a avut însă un final specific unei mari campioane, cu patru game-uri câştigate la rând. Meciul a durat două şi jumătate. În turul următor, românca o va înfrunta pe Venus Williams. La rândul său, Marius Copil a fost eliminat în turul secund la Australian Open, fiind învins de mai rutinatul David Goffin, cu 5-7, 7-5, 6-2, 6-4.
,,Va fi un meci greu, dar sunt sigură că nu o să alerg atât de mult deoarece punctele se vor termina repede. Este o mare campioană şi este întotdeauna o mare provocare pentru mine să joc împotriva surorilor Williams. Voi vedea cum voi juca, cum voi fi pe teren, dar voi fi încrezătoare deoarece am jucat împotriva ei şi ştiu cum joacă. Trebuie să fiu puternică„, a spus Simona Halep, după ce și-a aflat adversara din turul al treilea al turneului australian.
Simona Halep şi Venus Williams vor juca în turul trei la Australian Open în ziua a şasea a turneului, adică sâmbătă. Meciul va începe în jurul orei 10:00 (ora României)