Mihaela Buzărnescu s-a oprit în optimile de finală la Roland Garros

0 240

După un parcurs foarte bun, surprinzătoarea Mihaela Buzărnescu a părăsit turneul de tenis din capitala Franței, în faza optimilor de finală. Meciul cu Madison Keys, a 13-a jucătoarea a lumii, a fost dificil, iar Mihaela a acuzat presiunea partidei. Americanca, mai decisă și având meciuri mai tari la activ, a învins-o, duminică, în primul meci programat pe arena Philippe Chatrier, scor 6-1, 6-4, într-o oră şi cinci minute de joc. Pentru Buzărnescu a fost greu să se gândească la posibilitatea că ar putea face o nouă ,,victimă”selectă la Roland Garros, după Elina Svitolina, iar perspectiva nu i-a dat aripi, ci a doborât-o. Buzărnescu a fost lentă în primul set, nu a avut inspirație și a greșit mult. Abia când a simțit că nu mai are nimic de pierdut, Mihaela a accelerat și și-a arătat adevărata față, revenind, în al doilea set, de la 2-5, la 4-5. Era, însă, prea târziu…Keys, cu 7 ani mai tânără și cu o experiență superioară, călită în bătălii mari, a dus meciul la bun sfârșit, eliminând-o pe jucătoarea noastră care, totuși, merită toate felicitările!
Sâmbătă, la o zi după ce a învins-o pe Elina Svitolina, Mihaela Buzărnescu s-a calificat şi în optimile de finală ale probei de dublu, alături de Irina Maria Bara. Cele două au reuşit marea surpriză şi le-au învins, scor 2-6, 6-3, 6-3, pe Latisha Chan (Taipei) şi Bethanie Mattek-Sands (SUA), favoritele patru la câştigarea competiţiei din capitala Franţei. Acum, pentr Bara (locul 102 la dublu) şi Buzărnescu (locul 50 la dublu) urmează un nou meci complicat, în optimile de finală, contra americancelor Vania King şi Jennifer Brady.