Handbalistele de la Corona Brașov s-au impus în prima partidă de verificare...

Handbalistele de la Corona Brașov s-au impus în prima partidă de verificare din sezonul precompetițional

0 201

Echipa de handbal Corona Brașov a susținut în sala sporturilor din Brașov, primul meci de verificare din perioada precompetițională, întâlnind colega din Liga Națională, CSM Slobozia. Partida s-a încheiat cu vitoaria clară a Coronei, scor 32-22, la pauză, 17-9. În afara primelor 15 minute ale meciului, când scorul a fost mult timp egal, echipa Brașovului a condus ostilitățile cu autoritate, impunându-se clar. Golurile echipei brașovene au fost marcate de Sorina Târcă- 6, Nolenska – 5, Bazaliu – 5, D. Bucur – 4, Ciuciulete – 4, Laslo 4, Chiricuță -3, Lopătaru – 1. În echipa Brașovului au jucat și cele 4 proaspete achiziții, Pavicevici, Nolenska, Bazaliu și Laslo.

,,Primul joc, în urma căruia sunt mulțumit. M-au interesat foarte mult stabilirea unor relații de joc în apărare, pentru că sunt destule fete noi și nu prea am avut timp să omogenizăm grupul. S-au achitat de sarcini, până când au obosit. M-a deranjat că au luat multe sarcini pripit, decizii care era normal să nu se lase fără finalizare. Trebuie ca fetele să fie mult mai atente, să se concentreze mai mult, pentru că ne așteaptă un campionat foarte dificil”, a declarat după meci antrenorul Ion Crăciun.

Mâine, de la ora 11,00, tot în sala sporturilor din Brașov va avea loc meciul revanșă.